تاریخچه غواصی تکنیکال

تاریخچه غواصی تکنیکال

غواصی تکنیکال برای اولین بار چگونه پایه گذاری شد؟

با توجه به گزارشات و شواهد در غواصی غارها که به دهه 1960  میلادی باز می گردد گروه هایی از غواصان به دنبال کشف اعماق و هیجان  بیشتر از مرزهای غواصی تفریحی فراتر میرفتند که این مساله در بسیاری از موارد ریسک پذیری بالایی داشت و دانشمندان و محققان غواص به فکر ابدای نوعی جدید از غواصی افتادند اما در اواسط دهه 1980 عده ازغواصان تفریحی برای اکتشاف یک کشتی غرق شده  در اقیانوس اطلس شمالی مجبورعبور از مرز 40 متر بودند که تصمیمات جدی برای به جود آمدن سیستمی جدید به شکل امروزی گرفته شد.

همین طور گروه دیگری از غواصان غار در قمستی از پروژه واكولا (Wakulla Project) در سال 1988  از نایتروكس  و هوای غنی شده و دیگر مخلوط های گازی برای گسترش مدت زمان غواصی خود و همچنین برای کوتاه کردن مدت زمان ایستگاه های برداشت فشار از درصد اکسیژن بیشتر استفاده می كردند ، زیرا آنها به محیط های بسته کشتی  و غارهای زیرآب برای اكتشاف  وارد میشدند که نیاز به توقف های اجباری برای فشارزدایی داشتند. همه این گروه ها بی سر و صدا این زمینه  و روش های جدیدی را ایجاد کردند تا سطح استاندارد برای غواصی تکنیکال به وجود آید.

جالب است بدانید اولین بار یک مقاله باعث شد

اما برای اولین بار در سال 1990 مقاله ای  در مجله aqua-Corps  توسط  آقای مایکل مندانو (Michael Menduno)  انتشار یافت که غواصی فنی را از کمد بیرون آورد! به صورت علنی غواصی تکنیکال را معرفی نمود و به غواصان اجازه داد تا به عنوان یک فعالیت مجزا با محدودیت های کمتر به عمق فراتر از 40 متر بروند. مندانو نویسنده مقالات مجله غواصی از پیشگامان اصلی شکستن محدودیت های مرز غواصی تفریحی است که قبل از آن خیلی از غواصان از اجرای آن خودداری می کردند را تأسیس کرد و همزمان "غواصی فنی یا تکنیکال" را نامگذاری کرد.

دوره های محبوب غواصی تکنیکال امروزی:

  •  PADI Discover Tec Program یا برنامه آشنایی با غواصی تکنیکال

  • PADI Tec 40 – دوره تکنیکال 40

  • PADI Tec 45 – دوره تکنیکال 45

  • PADI Tec 50 – دوره تکنیکال 50

  • DSAT PADI TEC DEEP – دوره غواصی تکنیکال عمیق

  • PADI Tec Trimix – دوره غواصی ترایمیکس
  • غواصی تکنیکال سایدمانت - Tec Sidemount Diver

 همین طور برای ثبت نام و اطلاع در مورد دوره های غواصی تکنیکال میتوانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

https://www.persianidc.com/education-courses/tecrec-course

منابع

کتاب آموزش غواصی تکنیکال
PADI Tec Deep Manual 
تاریخچه غواصی تکنیکال
Tech Dive History

در تماس باشید

info@persianidc.com

0066639326806

شماره ۱۶۹/۳۰, خیابان سانسابای, منطقه پاتونگ, جزیره پوکت, تایلند, کد پستی ۸۳۱۵۰

project aware
Padi Logo