غواصی بعد از شیوع ویروس کرونا

غواصی بعد از شیوع ویروس کرونا

راهکارهای غواصی بعد از شیوع ویروس کرونا

با توجه به شیوع ویروس کرونا و همین طور از سرگیری فعالیت غواصی تفریحی و آموزشی در مراکزغواصی این سوال برای اکثر غواصان به وجود می آید که چطور از خود دربرابر این ویروس مراقبت کنند و همین طور چه اقدامات و دستور العمل هایی را دنبال کنند.

اقدامات اصلی

اول از همه ما می خواهیم توصیه های اساسی و اقدامات شخصی که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز پیشنهاد شده است شروع کنیم:

 • مرتباً دستان خود را بشویید
 • حفظ فاصله اجتماعی
 • از لمس چشم ، بینی  و دهان خودداری کنید
 • درهنگام عطسه و سرفه با استفاده ازدستمال یا دستان خود دهان و بینی خود را بپوشانید
 • اگر تب ، سرفه یا مشکل تنفسی دارید ، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید
 • آگاه و به روز باشید و از توصیه های ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود پیروی کنید

همچنین می توانید منابع و نکاتی را که وزارت بهداشت کشور محل اقامت خود در اختیار شما قرار می دهد ، بررسی کنید.

مراقبت و نگهداری تجهیزات غواصی

اطلاعات اولیه حاکی از آن است که این ویروس ممکن است برای چند ساعت روی سطوح زنده بماند ،پس با قرارگیری تجهیزات غواصی در نور و گرمای آفتاب و همین طور هوای آزاد کمک بسیاری به از بین رفتن ویروس در سطوح میکند.

اما این کافی نیست برای ایمنی بیشتر ما تجهیزات غواصی خود را بعد از هر بار استفاده با مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی می کنیم و اطمینان حاصل کنید که هروسیله اجاره ای که ممکن است استفاده کنید به دقت ضد عفونی شده است. به ویژه تعویض یا ضدعفونی کردن لثه گیر(mouthpiece) برای هر نفرمهم است.

اما در مورد دیگر تجهیزات مثل ماسک غواصی ولباس های غواصی(wetsuit) میتوان از محلول 1٪ هیپوکلریت سدیم (سفید کننده) همراه با پاک کننده های خانگی  استفاده کنید. این محصولات در برابر COVID-19 به همان اندازه مؤثر هستند که در برابر سرماخوردگی و ویروس های آنفولانزا موثر هستند. به طوری که  تمامی تجهیزات در این محلول به طور کامل به غوطه وری برسد و پس از ضدعفونی  حتماً طبق دستورالعمل سازنده محصول با آب شیرین بشویید.

بررسی های ایمنی قبل از غواصی

همانطور که به یاد دارید 5 مرحله برای بررسی غواصان همراه قبل از هر غواصی وجود دارد که مربی، دایومستر وهمین طور دو غواص قبل از هر غواصی این بررسی ها را انجام می دهند که این مراحل عبارتند از:

 • چک کردن جلیقه کنترل شناوری(BCD) شامل روش های پر و خالی کردن همین طور اطمینان داشتن ازدرست کار کردن این وسلیه که این مراحل توسط خود غواص صورت بگیرید نه شخص دیگر.
 • مطمئن شدن از میزان وزنه ها و قرارگیری در محل مناسب مثل کمربند وزنه، پاکت های وزنه و... به یاد داشته باشید که سطوح فلزی (سرب ها) در محلی که ممکن است آلوده شود قرار نگیرد.
 • تنظیم شدن تمام سگک و تسمه های به کار رفته توسط خود غواص انجام شود.
 • پس ازاطمینان از باز بودن هوا و گاز تنفسی خود میزان هوای خود را چک کنید و منبع جایگزین هوا یا اختاپوس رگلاتور خود را در این مرحله خود تست کنید.
 • در مرحله آخر بررسی های نهایی را انجام دهید و وارد آب شوید.

غواصان مقدماتی و تمرین مهارت های غواصی

یک راه حل ساده برای ارتباط  و بررسی غواصان صورت مقدماتی به این شکل است که وقتی شما به عنوان یک شخص با تجربه تجهیزات غواصی آنها را آماده سازی می کنید  فقط با استفاده از دکمه هوای متناوب روی رگلاتورآن را آزمایش کنید و در واقع خود از آن تنفس نکنید. به این ترتیب ، می توانید مطمئن باشید که شما تنها فردی هستید که ازتجهیزات غواصی خود نفس می کشید.

نتیجه گیری کلی

همانطور که گفته شد پس از این دیگر تجهیزات غواصی شخصی را به اشتراک نمی گذارید ، به عنوان مثال حتی ازمنبع هوای جایگزین دوستان خود نفس می کشید. پس حتی در زمان شیوع کرونا شما هم باید چک و بررسی کامل قبل از غواصی را انجام دهید.اما به یاد داشته باشید در نهایت شوری آب دریا ویروس کرونا و دیگر ویروس های مشابه را در مدت زمان بسیار کوتاهی از بین می برد ، بنابراین به محض اینکه زیر آب قرار گرفتید ، دیگر نیازی به نگرانی بیش از حد در مورد تمرینات اشتراک گذاری هوای جایگزین برای دوستان خود ندارید و با آرامش کامل از غواصی خود لذت ببرید.

در تماس باشید

info@persianidc.com

0066639326806

شماره ۱۶۹/۳۰, خیابان سانسابای, منطقه پاتونگ, جزیره پوکت, تایلند, کد پستی ۸۳۱۵۰

project aware
Padi Logo