تکنیک های حرکت کردن زیر آب

 

تکنیک های فین زدن زیر آب برای غواصی

وقتی برای اولین بار غواصی را شروع می کنیم،شاید به این فکر نمی کنیم که چگونه زیر آب پا می زنیم تا خودمان را به حرکت درآوریم. اما با گذشت زمان و تجربه، صیقل دادن و اصلاح غواصی حتی ابتدایی ترین مهارت های غواصی به آرزوی شماره یک ما تبدیل می شود. این میل در نهایت به ما این انگیزه را می دهد که در مصرف هوا کارآمدتر باشیم و در کل غواصی بهتری داشته باشیم.

تکنیک های پایه ای برای فین زدن غواصی که باید بکار ببریم چیست؟

درست پا زدن در زیر آب نه تنها بر نحوه حرکت شما در زیر آب تأثیر می گذارد، زیرا به شما کمک می کند از غواصی کارآمدتری داشته و همین طور لذت بیشتری ببرید. این امر باعث مصرف کمتر هوا و کاهش خستگی جسمی می شود.

بیایید به رایج ترین تکنیک های باله گذاری که غواصان در زیر آب استفاده می کنند نگاهی بیندازیم:

پا(فین) زدن معمولی
پا زدن قورباغه
فین زدن اصلاح شده
پای قیچی
پای قورباغه ی کوتاه
حرکت چرخش هلیکوپتر
حرکت رو به عقب یا معکوس
پای دلفین


پا(فین) زدن معمولی

ضربه بال زدن شاید اولین سبک باله ای باشد که در طول آموزش غواصی از مربی خود یاد خواهید گرفت. اجرای این ضربه شامل حرکت دادن پاها به سمت بالا و پایین در جهت مخالف است. البته، ضربات فلاتر به شما نیاز دارد که پاهای خود را نسبتاً صاف نگه دارید، اگرچه می توانید آنها را نیز کمی خم کنید.

هنگامی که ضربه را به درستی انجام دهید، نیروی محرکه و یک رانش عالی به جلو در حرکت هر باله به سمت پایین به شما می دهد. اما به خاطر داشته باشید که در حین انجام ضربات فلاتر، باسن و پاهای شما باید با نیم تنه شما هماهنگ باشند. همچنین، زانوهای شما باید در حرکت به سمت بالا کمی خم شوند و در حرکت رو به پایین صاف شوند در حالی که باله های شما نوک تیز می مانند.

لگد قورباغه


لگد زدن قورباغه یکی از محبوب ترین ضربات غواصی در میان غواصان است زیرا این تکنیک ها به آنها کمک می کند از لگد زدن یا لگد زدن به ماسه در فضاهای محدود جلوگیری کنند. لگد قورباغه بدن و قسمت بالایی پاهای شما را صاف و افقی نگه می دارد.

اما بر خلاف ضربه بال زدن (جایی که زانوهای شما کمی خم شده است)، ضربات قورباغه به شما این امکان را می دهد که زانوهای خود را به طور کامل خم کنید تا تیغه های باله شما روی یک مورب شیب دار به سمت بالا قرار گیرند. شما همچنین باید لگد بزنید، مانند روشی که ضربات سینه را انجام می دهید، اما باید مچ پا یا ساق پای خود را با زاویه راست بچرخانید. این حرکت منحصربه‌فرد به باله‌های شما کمک می‌کند تا موقعیت صحیح را به دست آورند.

Frog Kick در مقابل Flutter Kick: مزایا و معایب آنها چیست؟
یک غواص در حال ورود به غار

بسیاری از غواصان استفاده از لگد قورباغه را به عنوان یک ضربه عمومی کروز یا به خودی خود و یا هر چند دقیقه یکبار با ضربات فلاتر به طور متناوب آن را آرامش بخش می دانند. هنگامی که نزدیک مرجان های ظریف، بسترهای شنی یا شنی و موجودات دریایی هستید، می توانید ضربات قورباغه را انجام دهید. آنها همچنین می توانند در داخل غارهای بزرگ انجام شوند. اما این تکنیک‌ها با باله‌های تقسیم‌شده و چندین نوع باله دیگر به خوبی کار نمی‌کنند.

ضربات آرام و طولانی بهترین شریک برای ضربات فلاتر هستند. این ضربه‌ها از عضلات جلوی ران‌ها برای انجام بیشتر کار استفاده می‌کنند و همچنین برای به جلو راندن خود عالی هستند. اما همیشه به یاد داشته باشید: غواصی فقط در مورد سرعت نیست. ضربات فلوتر خسته‌کننده‌تر هستند: اگر غواصان از این تکنیک استفاده کنند ممکن است تمام انرژی خود را مصرف کنند. به همین دلیل است که غواصان با تجربه در زیر آب زیاد از ضربات فلاتر استفاده نمی کنند.

یکی دیگر از معایب استفاده از ضربه فلاتر این است که گل و لای یا شن و ماسه را بالا می برد بنابراین می تواند به راحتی بستر دریاها یا زندگی دریایی مجاور را مختل کند. به همین دلیل است که وقتی نزدیک بستر دریا یا کنار دیوار هستید، بهتر است از این ضربه غواصی استفاده نکنید.

ضربه فلاتر اصلاح شده


ضربات فلاتر اصلاح شده رایج ترین ضربات غواصی در میان بسیاری از غواصان است. برای انجام این تکنیک به ران‌های نسبتاً صاف، زانوهای خمیده شدید و لگد از قسمت پایین پاها و مچ پا نیاز دارید. ضربات فلاتر اصلاح شده به غواصان اجازه می دهد با کارایی و تلاش کمتری در زیر آب حرکت کنند و حتی ممکن است به دور نگه داشتن باله های شما از مرجان و گل و لای کمک کنند. این ضربات برای غواصی آرام و آرام و غواصان با پاهای شناور عالی است.

ضربه قیچی


ضربه قیچی (یا ضربات تقسیم شده) ضربه بال زدن و ضربه قورباغه ای ترکیبی است. این شامل ضربات به سمت بالا و پایین است که در نتیجه ضربه به پایان می رسد قدرت ایجاد می کند. اما ضربه قیچی حرکت پا نسبتاً متفاوتی دارد: غواصان پاهای خود را گشاد می کنند و به شدت آنها را به هم نزدیک می کنند، سپس پاهای خود را برای شمارش سر خوردن در آن وضعیت نگه می دارند. از یک پا برای ضربه به سمت بالا و از پای دیگر برای ضربه به پایین استفاده می کنید.

همچنین به شما اجازه می دهد در نزدیکی بستر شنا کنید بدون اینکه از باله های خود برای تماس با ساکنان یا هم زدن ماسه یا گل و لای استفاده کنید.

ضربه قورباغه کوتاه

در نسخه اصلاح شده لگد قورباغه، غواصان پاهای خود را به اندازه ضربه قورباغه استاندارد به بیرون حرکت نمی دهند. درعوض، حرکت ران و زانو را محدود می کند در حالی که کمی باسن خود را حرکت می دهید و به مچ پا ضربه می زنید. لگدهای کوتاه قورباغه (یا لگدهای غواص با زانوهای خمیده) ضربات خوب و ملایم با نیروی رانش کمتر هستند که بهترین تکنیک برای استفاده در فضاهای محدود و نزدیک بسترهای شنی یا گونه های آبزی است.

چرخش هلیکوپتر


چرخش هلیکوپتر برای تغییر جهت در زیر آب بسیار کارآمد است. با استفاده از این تکنیک های باله گذاری، می توانید در حالی که در موقعیت فعلی خود هستید، بچرخید و به پشت سر خود نگاه کنید. چرخش هلیکوپتر، ضربات قورباغه ای و ضربات معکوس است که در یک تکنیک واحد ترکیب شده اند و هر ضربه از یک پا استفاده می کند. برای انجام این تکنیک، باید باله های خود را به آرامی و به صورت افقی با حرکت مخالف به جلو و عقب و در حالی که آنها و مچ پا را می چرخانید، از هم جدا کنید.

می توانید از چرخش هلیکوپتر در هنگام غواصی در غار یا غار، یا زمانی که در بالای بسترهای ظریف شنا می کنید استفاده کنید.

ضربه برگشتی یا برگشتی


یکی از مهارت‌های برتر که غواصان می‌توانند بر آن مسلط شوند، لگد معکوس یا پشت به شما امکان می‌دهد از اجسام دور شوید یا به عقب شنا کنید (از این رو نام آن است). این یک ضربه آسان یا زیبا نیست، اما در بسیاری از موقعیت ها مفید است.

این تکنیک تقریباً معکوس کامل ضربه قورباغه است: باله‌های شما در نیمه اول زمانی که پاهایتان بیرون می‌روند و از شما دور می‌شوند کار می‌کنند. آنها پاهای شما را به بدن شما نزدیک می کنند، به سمت جلو حرکت می کنند و تا نیمه می ایستند تا شما نتوانید به جلو حرکت کنید. هنگامی که باله های شما اقدامات بالا را کامل کردند، با ظرافت پاهای شما را به نقطه شروع برمی گردانند و این تکنیک را تکرار می کنند.

ضربات معکوس یا پشت با عکاسان زیر آب، مربیان غواصی و غواصانی که بر روی یک موضوع خاص فوکوس می کنند بهترین کار را خواهد داشت. آنها همچنین برای خروج از سوراخ ها یا ثابت نگه داشتن شما در موقعیت فعلی خود در زیر آب عالی هستند.

ضربه دلفین


ضربات دلفین یکی از دو تکنیک لگد زدن است که غواصان آزاد اغلب در حالی که زیر آب هستند از آن استفاده می کنند. بسیاری از غواصان آزاد این ضربات را بهترین انتخاب برای بالا و پایین رفتن ستون آب می دانند. لگد دلفین به شما امکان می دهد پاهای خود را با هم در یک حرکت بالا و پایین حرکت دهید و می توانید از باله های جفتی یا تک باله ها برای انجام این تکنیک استفاده کنید.

ضربات دلفین ضربات قدرتمندی هستند که نیروی رانش شما را در زیر آب افزایش می‌دهند، شیرجه شما را ساده‌تر می‌کنند و گروه‌های عضلانی بیشتری را درگیر می‌کنند و به گسترش حجم کار کمک می‌کنند. اما غواصان فقط آنها را در فواصل کوتاه انجام می دهند زیرا انرژی زیادی مصرف می کنند.

بیشتر غواصان استفاده از لگد قیچی را دوست دارند زیرا بدون تلاش ضروری قدرتمند است. بعلاوه، این تکنیک برای کروز کردن، راندن شما به جلو (به عنوان ضربه اولیه)، و استراحت دادن به عضلات پای شما عالی است. ضربات قیچی خواهد شد

در تماس باشید

info@persianidc.com

0066646671732

شماره ۱۶۹/۳۰, خیابان سانسابای, منطقه پاتونگ, جزیره پوکت, تایلند, کد پستی ۸۳۱۵۰

project aware
Padi Logo